Windows üzerinde MCL (Marmara) Koin Nasıl Üretilir?

Windows üzerinde MCL (Marmara) Koin Nasıl Üretilir?

Marmara Blokzinciri ve üzerinde çalışan Marmara Kredi Döngüleri 100,000. bloku aşarak bugün 70. gününe girdi. Yeni iyileştirmeleri kapsayan güncellemeler de gerçekleştirildi. Linux üzerinde madencilikle ilgili açıklamalar Github üzerindeki Marmara Chain adresinde yer almakta.

Ancak bazı kullanıcılar Windows üzerinde daha kolay nasıl madencilik yapacaklarını sormakta. Bu yazıda Windows kullanıcıları için “Marmara Chain” üzerinde nasıl kolayca madencilik yapacakları adım adım anlatılmaktadır.

Marmara Kredi Döngüleri Nedir?

Marmara Blokzinciri üzerinde Mining veya Staking ile MCL koin üretmeden önce birkaç husustan bahsetmek gerekmekte.

Marmara Chain veya diğer adıyla Marmara Kredi Döngüleri Vadeli Çekler ve Senetlerden esinlenen bir proje olup her tür kredi enstrümanını blokzincirinde tutmak ama bunu yaparken en büyük sorun olan karşılıksızlıkları ortadan kaldırmak için geliştirilmiş bir projedir. O yüzden Koin üretim mekanizmaları bunu desteklemek için geliştirilmiştir.

Marmara Kredi Döngüleri Marmara Chain/Blokzinciri üzerinde tutulmaktadır ve her dakikada bir çıkan blokta 30 MCL ödül dağıtılmaktadır. Sistemde koinler karşılıksızlığın ortadan kaldırılması amacıyla üretildiği için çıkan koinlerin yarısı kilitli (aktif) olarak çıkmaktadır. Çıkan koinlerin sadece %25’i Madencilik (Mining) ile üretilmektedir. Kalan %75 ise İstifleme (Staking) ile üretilmektedir. Staking yöntemiyle koin üretebilmek için mutlaka koin kilitlemek yani aktive etmek gerekmektedir.

Yine karşılıksızlığın çözülmesi amacıyla İstiflemede (staking) yepyeni bir yöntem geliştirilmiştir: Dopingli Staking. Bunun için %75’lik staking tarafında eğer koinlerinizi kredi döngülerinde kilitlerseniz 3x (3 kat) staking yapabilirsiniz. Hem normal staking hem de kredi döngülerinde koin aktiflenmesi/kilitlenmesi gerektiği ve kilitli koinler kullanılamadığı için piyasada kullanımda koin bulunabilmesi adına koin üretiminde yarılanma yoktur. Sabit olarak yılda 15 milyon civarında üretilecek şekilde tasarlanmıştır.

Kredi Döngülerinin nasıl yapılabileceğini başka yazıya bırakarak temel madencilik ve staking nasıl yapılır burada anlatılmaktadır.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 1: Komodo Ocean MCL Cüzdanının Kurulumu

Öncelikle aşağıdaki bağlantıdan Windows üzerinde çalışan Cüzdan uygulamasını kurunuz.

Aşağıdaki bağlantıdan;

Komodo Ocean Wallet For MCL İndirin ve Çalıştırın https://yadi.sk/d/74fr1L8rvsW0SA

ADIM 2: Marmara Chain Geçmiş Blokların İndirilmesi

Komodo Ocean Wallet Çalıştırıldıktan geçmişteki bütün blokları indirmesi için bekleyiniz. Aşağıdaki gibi bir ekran göreceksiniz. Bakiye olarak sıfır gözükecektir.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

Bundan sonraki kısımlarda komutları komut satırında elle girerek işlem yapmanız gerekecektir. Bunun için Yardım Seçeneğinden Hata Ayıklama penceresine girerek komutlar için konsola erişebilirsiniz.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 3: Blokların Diğer Düğümlerle Senkronize Olması

Blokzincirinde her düğüm aynı veritabanı yani kayıtları tutmaktadır. Sizin bloklarınızla sistemdeki diğer düğümlerin senkronize olmanız gerekmekte. Bunu anlamak için komut Satırında getinfo komutunu kullanarak tüm blokların indirilip indirilmediğini ve blokzincirindeki diğer düğümlerle senkronize olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Aşağıdaki ekran çıktısı bir örnektir;

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 4: Yeni Cüzdan No ve ilgili PUBKEY alınması

Blokzincirindeki diğer düğümlerle senkronize/eş zamanlı olduğunuza göre artık Madencilik (Mining) ve İstifleme (Staking) ile MCL koin üretmek için hazırsınız. Ancak ürettiğiniz paraların gelebilmesi için cüzdan ve ilgili bir Pubkey nosu belirlenmiş olmalıdır.

Bunun için gerekli işlemlerden ilki getnewaddress komutuyla yeni bir cüzdan no almak daha sonra bu cüzdan nosunu validateaddress kullanarak pubkey elde etmektir.

Aşağıdaki örnekte gösterilmektedir. Cüzdan nosu yerine sizde çıkan cüzdan noyu yazmayı unutmayınız;

getnewaddress
validateaddress “R ile başlayanCüzdan Numaranız”

ÖRNEK;

getnewaddress
RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y

validateaddress “RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y”

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

Burada elde edilen pubkey kullanılarak mining ve staking işlemleri yapabilirsiniz. Yukarıdaki örnekte “pubkey=0328995343047082b78f35cbebf8dee153dcf8499ec97c3f20b56617a265189e2b”. Yani mining ve staking yaptığımızda üretilen koinlerin geleceği cüzdan adresi budur.

Ancak cüzdanınızın özel anahtarını alıp emniyetli bir yerde saklamadan işlem yapmayınız. Öncelikle ilgili cüzdan için özel anahtarı alalım.

ADIM 5: Cüzdan No Özel Anahtarının Yedeklenmesi

Cüzdanınızın özel anahtarını kaydetmezseniz makineniz formatlandığında vs bir daha ürettiğiniz koinlere erişemezsiniz. O yüzden cüzdanın özel anahtarını (private key) dumpprpivkey komutu ile alıp bir yere kaydediniz.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

Kullanım: dumpprivkey “R ile başlayan cüzdan numaranız”

Örnek;

dumpprivkey “RJC4oeUU4naNbJsjyCHeTLrhUFhaJsmf6Y”

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 6: Mining/Staking için Pubkey Ayarı

Artık Cüzdanınızda Mining/Staking ile MCL üretmeye hazırsınız. Tabi ki Pubkey numaranızı Komodo Ocean Cüzdanı üzerinde set ettikten sonra.

Bunun için ilgili komut;

Kullanım: setpubkey pubkey_numaranız

Örnek;

setpubkey 0328995343047082b78f35cbebf8dee153dcf8499ec97c3f20b56617a265189e2b

Aşağıda ekrandaki gibi bir sonuç göreceksiniz.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

getinfo komutu ile bilgi aldığınızda artık pubkey numaranızı göreceksiniz.

Marmara Kredi Döngüleri (Marmara Chain)

ADIM 7: Mining/Staking ile MCL Üretme

Madencilik (mining) ve İstifleme (Staking) için komutlar aşağıdadır.

Önce MINING/MADENCİLİK

Marmara Blokzinciri

Kullanım: setgenerate true n

n sayıda çekirdek ile madencilik yapmasını talimat verir. n=-1 olduğunda tüm işlemci çekirdeklerini kullanır.

Örnek;

2 çekirdekle “mining” yapar;
setgenerate true 2

Tüm çekirdeklerle “mining” yapar;
setgenerate true -1

STAKING

Staking ile ödül kazanmak için;

setgenerate true 0

NOT: Unutmayın! Staking ile ödül kazanmak için mutlaka koin aktive etmek/kilitlemek gerekmektedir. Bunun için lütfen adım 8’i okuyunuz.

Mining ve Staking Kapatma

“setgenerate false” komutunun kullanılması yeterlidir.

ADIM 8: KOİN KİLİTLEME/AKTİFLEME

Marmara Blokzincirinde staking yapabilmek için koin kilitlemek/aktiflemek gerekir. Koinler süresiz olarak kilitlenir ve teminat için kullanılır. Kredi Döngüsü yapabilmek için verilen kredi kadar aktif/kilitli koininizin bulunması gerekir (Versiyon 1).

Koin Kilitleme Basittir. Aşağıdaki 2 adımda gerçekleştirilir.

  1. marmaralock n
  2. sendrawtransaction hex

İlk adımda n miktarı koinin kilitlenmesi için gerekli hex üretilir. İkinci adımda bu hex blokzincirinde kesin kayıt haline getirilir.

ÖRNEK;

Aşağıdaki örnekte 30 MCL kilitlenmektedir.

  1. marmaralock 30
    { “result”: “success”,
    “hex”: “0400008………… uzun string …………….0000000”}
  2. sendrawtransaction “0400008………… uzun string …………….0000000″

Sonuç olarak bir transfer kodu verecektir. Örnek; c4c55036da0c2416de4e61e6097082ec3e4ac0f0ffd17826aaf74b9c8d2c2d5d

NOT: Mining bilgisayarınızı işlemci gücünüzü epeyce kullanacaktır. Güçlü kartlarınız ve işlemciniz yoksa mining yerine staking öneririz. Ancak staking için mutlaka MCL koin kilitlemeniz gerekmekte. Aktiflemek/kilitlemek için başta bir miktar mining yapabilirsiniz veya Discord grubunda satanlardan temin edebilirsiniz.

DAHA FAZLA YARDIM İÇİN

Marmara Chain (Marmara Kredi Döngüleri) Türkçe Kanalına üye olarak daha fazla yardım alabilirsiniz. https://discord.gg/HcWSG2F

Marmara Grupları

Discord Grubu: https://discord.gg/8mBSKC7
Twitter: http://twitter.com/marmarachain
Web: http://marmara.io
Marmara Blokzinciri Gezgini: http://explorer.marmara.io
Marmara Chain Github: http://github.com/marmarachain

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*