Hakkında

Açık Kaynak Güneş Köyleri

Endüstriyel Çağ hepimizi dikine yapılaşan kentlere istiflemiş ve nefes alamaz duruma getirmiş durumda. Özellikle büyük kentlerde iş bulma kaygısı, evlenme ve barınma gibi ihtiyaçlar herkes için büyük sorun. Ama Y kuşağı olarak adlandırılan 1980 sonrası doğan kuşak için bu çok daha büyük bir sorun teşkil etmekte.

Genç işsizlerin çoğunu oluşturan, işi olup hayata umutsuzca bakan Y kuşağı sorunları ile ilgili kendileri çözümler üretmeleri gerekmektedir. Öncelikle Y Kuşağının durumuyla ilgili bazı hatırlatmalar yapalım.

Y kuşağında olanlar bugün genç işsizler olarak karşımızda duruyorlar ve neredeyse her dört Y kuşağı bireyinden birisi işsiz bulunmakta. İşi olanlar da çoğu diplomaları ve beklentilerine uymayan şekilde vasıflı işçi konumunda düşük ücretlere talim etmekteler. Örneğin; Y kuşağı yani 1980’den sonra doğanlar eğer babadan atadan kalan bir şey yoksa konut sahibi olamazlar. Fiyatlar uçmuş gitmiş. Düşünsenize yeni üniversiteyi bitirmiş bir genç. İşe girecek ve aile kuracak. 2000-3000 TL maaşla başını sokacak yer nasıl bulacak? İstanbul’da iki artı 1  konut ortalama 330.000 TL. Kredi faizi ile 600.000 TL. Üç çocuk yapın diyorlar. 3+1 konut 550.000 TL yani 1 milyon. Mevcut koşullarda Y kuşağından birisine 3 çocuk yapın demek sövmek veya dalga geçmek gibi bir şey. Anadolu’da bile konut fiyatları uçtu. İstanbul’da 2+1  konut ortalama 330.000 TL. Kredi faiziyle 600.000 TL. 3 çocuk yapın diyorlar. 3+1 konut 550.000 TL yani kredili 1 milyon TL Eğer 1980 sonrası doğumlu Y kuşağından genç olsaydınız 3 çocuk yapın diyenler hakkında ne düşünürdünüz? 3 Çocuk en az 3 + 1 konut demek. Y kuşağı için 3+1 konut bırakın büyük kentleri, Anadolu’da bile hayal. 150 Bin TL altında konut kaldı mı? Kredisiz konutu hayal kıldılar. Y kuşağından yani 1980 sonrası doğumlu bir genç bu kadar parayı nereden bulacak? Faiz belasına bulaşsa 10 yıl köle gibi karı-koca çalışacak. Y kuşağının tüm dünyada temel özelliği anne babalarıyla en uzun süre oturan kuşak olmasının önemli nedenlerinden biri fahiş konut fiyatları. Şu anda Y kuşağının anne babaları olan tuzu kuru seçkin siyasetçiler en sorumsuz olanlar. Kendi çocuklarının işi tıkırında ama ya diğer Y? Y kuşağının ebeveynleri tuzu kuru “baby-boomers” ve X kuşağı. Onların düşüncesizlik ve sorumsuzlukları Y kuşağının sorunlarında ana nedendir. Topraklarını terk ederek dikine yapılanan büyük kentlere akın etmeleri ve Neoliberal politikalara inanmanın bedelini kendi çocukları ödüyor. Şu andaki siyasetçilere bakın Y kuşağından kaç kişi bulabilirsiniz? Hepsi tuzu kurular. Olanlar da zaten seçkin yani babadan zenginler.

Y Kuşağı için diğer büyük sorun ise çocuklarının eğitimleri. Alfa kuşağı olarak bilinen kuşağı yetiştirecek olan Y Kuşağı çocukları adına geleceklerinden kaygılılar. Endüstri 4.0 Devrimi ile işsizlik çok daha bunaltıcı hale gelecek ve Y kuşağı çocuklarının geleceğini diğerlerinden daha fazla düşünmek zorunda.
Y kuşağı kariyer odaklı bir kuşak ve aynı zamanda en çok iş değiştiren kuşak diye bilinir. Aslında bunun nedeni teknolojik değişimin hızı. Teknolojik kırılmalar ve değişim en çok ve hızlı, Y kuşağı zamanında oldu. Kuşak denilen şey zaten bununla ilintili hale geldi. Aslında Y kuşağı gençler arasında artan işsizlik nedeniyle sosyal patlamaya en yakın olan kesim. Ebeveynleri desteğiyle bertaraf ediliyor. Bunları tuzu kuru siyasetçiler & önceki kuşaktan varlıklı olanların anlamalarını beklemek elbette zor. O yüzden Y kuşağının çözümü kendinde. 1980 sonrası doğumlu Y kuşağına sesleniyoruz. Hiçbir politikacı sizin taleplerinize asla ve asla cevap veremez. Çözüm sizde: ÇARE SİZSİNİZ!

AÇIK KAYNAK GÜNEŞ KÖYLERİ

Güneş Köyü Açık Kaynak Güneş Köyleri: Bir Y Kuşağı Projesi
Güneş Köyü
Açık Kaynak Güneş Köyleri: Bir Y Kuşağı Projesi

Burada Y Kuşağının kendi ihtiyaçları doğrultusunda kendine yeten Ekolojik Yerleşim Alanları Oluşturma Projeleri yer alacaktır. Çare Sizsiniz’de gerçekleştirilen programlarla Y Kuşağı için ipuçları verilmeye çalışılmaktadır. Program Serisinde tamamen kendine yeter Açık Kaynak Güneş Köyleri’ni kurmak için gerekli bilgiler ilgili konuklar ve alanında deneyimli uzmanlarla tartışılmaktadır.

Aslında Çare Sizsiniz altında yaptığımız tüm programlar Y kuşağına hitap etmektedirler. http://caresizsiniz.org/videolar  Oradan kısa bir çözüm özeti:

1. Öncelikle Y kuşağı şunu iyi bilmeli. Aradıkları çözüm kentlerde ve özellikle büyük kentlerde hiç değildir. Çözüm Anadolu’dadır.

2. Çözüm bir şekilde BİLE dediğimiz 4 alanda (Bilgi, İletişim, Lojistik ve Enerji) tabanda üretim yönetimini gerektirmektedir.

3. Çözüm; ücretli olarak iş bulmakta ve köle gibi 9-5 birilerine çalışmakta değil işbirliği içinde üretmektedir. Anahtar sözcük işbirliğidir.

4. Zaten ne kadar isteseniz de artık iş bulma hayal olacak. Yetkililer Endüstri 4.0 trenine binmekle meşguller. Sizi düşün(e)mezler.

5. Öncelikle sizin gibi düşünenlerle bir araya gelin ve Anadolu’da seçtiğiniz bir kentin dışında işbirliği içerisinde yaşam alanı oluşturun.

6. Bu yaşam alanında işbirliği içinde pek çok şeyi kendiniz üretebileceğiniz bir yapı kurun. İnsanın ihtiyaçları gerçekte çok sınırlıdır.

7. Kendi enerjisini üreten evinizi kendiniz birlikte yapın. Kendi iyi tarımınızı yapın. Tüm yaşamsal ihtiyaçlar birlikte karşılanabilir.

8. Kendi çocuklarınızın öğrenme ihtiyaçlarını en iyi kendiniz karşılayabilirsiniz. Bknz Başka Bir Okul Mümkün http://www.caresizsiniz.org/videolar/bolum-26-care-sizsiniz-baska-bir-okul-mumkun.html

9. Yerel malzemelerle tek katlı 140 metre² bahçeli ev 24 Bin TL’ye mal edilebilir. Bakınız http://www.caresizsiniz.org/videolar/bolum-14-bir-ekolojik-sehir-tartismasi.html

10. Enerji Mimarlığıyla kendi enerjisini üreten evinizi birlikte yaparak enerji faturalarından kurtulabilirsiniz. http://www.caresizsiniz.org/videolar/bolum-24-care-sizsiniz-enerji-mimarligi-bir-evyapi-tum-enerjisini-kendisi-uretebilir-mi.html

 

 

“Hakkında” hakkında 6 yorum

    1. Recep bey sağ olun. Çok teşekkür ederiz. Sizleri de Çalışmalarda görmek isteriz. Selam sevgi ve saygılarımızla

      1. İnşallah kıymetli Gültekin hocam. İşbirliği ile hep birlikte sade, basit, sağlıklı ve hür yaşamaya. Öncülüğünüz için çok teşekkürler. İşbirliğimizle Allah’ın maddi-manevi bütün nimetlerinin önündeki bariyerleri yıkacağız inşallah…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*